Kiretaż, jest to nowoczesny zabieg stomatologiczny, stosuje się w momencie, kiedy kieszonka przyzębna jest atakowana przez kamień przyzębny. Wnika w szczelinę znajdującą się między zębem a dziąsłem. Utratę przyczepności zęba powoduje brak higieny jamy ustnej, wtedy powstawanie kamienia nazębnego jest dużo większe niż przy prawidłowej higienie jamy ustnej. Podstawowa cena kiretażu zamkniętego waha się od 100 do 150 złotych, przy czym warto pamiętać, że kiretaż otwarty kosztuje ponad 200 złotych. Kiretaż zarówno otwarty jak i zamknięty wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na oczyszczeniu kieszonek zębowych w okolicach dziąsła. Nieleczone kieszonki zębowe niszczą kości zębów, nieleczone może doprowadzić do utraty zębów. Jak już zapewne wiecie, są dwa rodzaje kiretażu.
Jest to kiretaż otwarty i zamknięty.

Kiretaż zamknięty polega na tym, że w czasie trwania zabiegu chirurgicznego czyści się niewielkie kieszonki przyzębne, warto wiedzieć, że lekarz ocenia od razu przy badaniu który kiretaż będzie wykonywany. Zabieg wygląda następująco, oczyszcza się kieszonki z kamienia nazębnego i bakterii, wtedy także leczony jest stan zapalny i rana po kilkunastu dniach się goi. Nazwę wziął od tego, bowiem, że nie otwierane zostają żadne kieszonki przyzębne.

Kiretaż otwarty stosuje się wtedy gdy, do czynienia mamy z bardzo głębokimi kieszonkami przyzębnymi. Wtedy nie można wyczyścić kieszonek, za pomocą Zwykłego zabiegu, dlatego, że żaden dentysta nie może dojrzeć co dzieje się w kieszonkach dziąsłowych, które mają głębokość ponad 5 mm. Zabieg wykonuje się także w przypadku gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym całego przyzębia. Zabieg polega na przecięciu tkanki dziąsła, na czas trwania zabiegu. W tym zabiegu korzeń zęba zostaje oczyszczony, wraz z wiązadełkami przyzębia i ubytki kości zostają oczyszczone i wypełnione środkiem kościo-zastępczym. Po takim zabiegu tkanka dziąsła zostaje zszyta i zaczyna się dość długi proces gojenia.